Říj 11

V rámci projektu InPdF v KA3 se v termínu 26. – 28. září 2014 uskutečnil další kurz pro akademické pracovníky. Výjezdní kurz se konal v Podlesí u Svratky Zúčastnilo se ho 14 členů Katedry pedagogiky a psychologie.

Téma kurzu bylo stanoveno na Efektivní komunikace ve výuce budoucích pedagogů, jeho lektorem byl PhDr. Tomáš Komárek, který se komunikací a sociálními dovednostmi učitelů zabývá již řadu let.

Cíl kurzu:
Kurz Efektivní komunikace ve výuce pořádaný v rámci projektu Inovace studijních oborů na PdF UHK si klade za cíl seznámit přítomné účastníky s novými možnostmi ve výuce této tradiční disciplíny Katedry pedagogiky a psychologie UHK. Zejména se bude jednat o možné propojení této disciplíny s principy současné gestalt psychologie, jakožto dynamicky se rozvíjejícího celostního směru, který se dnes uplatňuje v celé řadě sociálních oblastí (psychoterapie, koučování, firemní prostředí apod.). Při kurzu budou využity některé techniky inspirované gestalt terapií, které by mohly být prospěsné i při průpravě budoucích učitelů.

Obsah kurzu:

• Stručná historie gestalt psychologie – inspirační zdroje, hlavní představitelé, současnost
  • Základní principy gestalt psychoterapie – uvědomování vlastního vnímání, prožívání a jednání v přítomné situaci teď a tady.
  • Teorie pole a fenomenologický přístup
  • Téma sebepřijetí, sebevyjádření, seberealizaci a osobního růstu.
  • Interakční techniky využitelné v přípravě budoucích učitelů v rámci disciplíny Efektivní komunikace ve škole
  • Možné propojení gestalt přístupu a současného pojetí disciplíny Efektivní komunikace ve škole
  • Závěrečná evaluace a diskuze

Komárek Tomáš – Efektivní komunikace

Komárek Tomáš – Efektivní komunikace.

Evaluace (průměrná známka; n= 13)

Obsah absolvovného kurzu: 1,0
Kvalita studijních materiálů: 1,0
Vědomosti lektora k danému tématu: 1,0
Pedagogické schopnosti lektora: 1,0
Organizace kurzu: 1,0
—————————————————————————–
Vzkazy z dotazníků:

• Děkuji za úžasný kurz – moc mne to inspirovalo!!
  • Bylo by velmi prospěšné pokračovat v započatých tématech.
  • Poutavé, aktivizační, podnětné! Děkujeme!
  • Velice přínosné pro propojení teorie a praxe.
  • Tome – skvělé, skvělé, skvělé – pokračuj, vydrž!!
    Věrko – díky, úžasné, inspirativní!
  • Díky za příležitost diskutovat s kolegy, vyměnit si zkušenosti. Lektor by výborný.
  • Velmi přínosné, hezká cvičení na nonverbální komunikaci.
  • Kurz proběhl v přátelské atmosféře, byl velmi inspirativní pro výukovou praxi. Ukázky a příklady propojily teorii a praxi. Výměna zkušeností a reflexe v kolegiálním kruhu. Kurz byl pro mne velmi přínosný. Navrhuji tradiční pravidelné setkávání na podobných kurzech.
  • Oceňuji efektivitu obsahu i forem. Velmi prospěšné pro další profesní rozvoj.
  • Když se to povede zařadit do praxe, pak to nebude mít chybu.
  • Děkujeme za pěknou organizaci a zajímavou náplň kurzu.